یکشنبه 05 بهمن 1399
توضيحات بنر تبليغاتينویسنده : وحید حاجیلو |

به نام خدا

گاو آهن قلمي به اين دليل که خاک را واژگون ننموده ولي لايه روي خاک را خرد مي نمايد، در حفظ رطوبت بسيار مؤثر بوده و لذا براي مناطق ديم توصيه مي شود.  

ساختمان چیزل

گاو اهنهای چیزل امروزی از دو قسمت مهم شاسی و شاخه ها تشکیل می شود. هر شاخه به نوبه خود متشکل از یک ساقه و یک تیغه است. هر گاو آهن چیزل دارای دو یا سه ردیف شاخه است، معمولاً انواع سوار کوچک دو ردیف و انواع سوار بزرگ و کششی دارای سه ردیف شاخه هستند. شاخه های ردیف های مختلف،به طور زیکزاک (به صورتی که روبروی هم قرار نداشته باشند) به شاسی متصل می شوند، تا خاشاک بدون مانع از بین انها عبور کند. شاخه ها طوری به شاسی متصل می شوند که فاصله بین آنها از یکدیگر حدود 30 سانتیمتر باشد. ارتفاع شاسی از سطح زمین حدود 70 تا 80 سانتیمتر و فاصله بین تیرک ها (فاصله بین ردیف های شاخه ها) بین 80 تا 100 سانتیمتراست.

انواع مختلفی از تیغه ها در چیزل استفاده می شود که متداولترین انها تیغه ی چیزل(قلمی) است .

اساس کار گاوآهن چیزل شکستن و خرد کردن خاک است نه زیر و رو کردن ان. لذا بهترین کار را در خاک های خشک و سخت انجام م دهد. چنانچه خاک بیش از حد مرطوب باشد جای ساقه های گاو آهن چیزل در خاک باقی مانده و هیچ نوع عمل خرد شدن و نرم شدن خاک انجام نمی گیرد و باعث ایجاد کلوخه های بزرگ بر روی زمین می شود که شکستن انها با هر نوع عملیات خاک ورزی بعدی غیر ممکن خواهد بود.

امتیاز : نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

تاریخ : یکشنبه | نظرات () بازدید : 971
نویسنده : وحید حاجیلو |

به نام خدا

خاک‌ورزي حفاظتي به مجموعه‌اي از تکنيک‌ها شامل نگهداري بقاياي گياهي در سطح خاک، تناوب زراعي، کاربرد کود سبز، کنترل عبور و مرور وسائل و ماشين‌هاي کشاورزي و استفاده از بسترها يا پشته‌هاي عريض گفته مي‌شود. وقتي ترکيبي از اين تکنيک‌ها به کار برده مي‌شود، صرفه‌جويي در وقت و انرژي و تقويت منابع آب و خاک را سبب مي‌شود.
حفظ پوشش گياهي روي سطح خاک، ساده‌ترين روش کنترل فرسايش آبي و بادي است. با مديريت صحيح، بقاياي گياهي بيشتري روي سطح نگه داشته مي‌شود، اين امر موجب کاهش رواناب، تلفات رسوبي و آلودگي هوا شده و سطح خاک را در برابر فرسايش بادي محافظت مي‌کند. عمليات خاک ورزي حفاظتي، به خاطر افزايش رطوبت ذخيره شده در خاک که تقريبا هميشه بحراني‌ترين عامل در توليد محصولات است قابليت افزايش عملکرد محصول را نيز داراست.
ناگفته نماند نگهداري بخشي از بقاياي گياهي در سطح خاک مشخصه‌اي است که خاک ورزي حفاظتي را از روشهاي سنتي و متداول متمايز مي‌کند و همه سيستم‌هاي خاک ورزي حفاظتي حداقل مقدار معيني از پوشش بقاياي گياهي (حداقل 30 درصد بقاياي) را در سطح مزرعه شامل مي‌شود.
بنابراين روشهاي خاک‌ورزي حفاظتي، روشهاي خاک‌ورزي مرسوم و ساير سيستم‌هاي برگردان ورزي شديد را شامل نمي‌شود، اگر چه در شرايط استثنايي برگردان کردن خاک مي‌تواند حداقل عمليات مورد نياز باشد.

با توجه به توضيحات فوق، روشهاي مختلف خاک‌ورزي حفاظتي وجود دارد که انتخاب و کاربرد هر يک از آنها به عوامل مختلفي از قبيل: اقليم، ميزان بارندگي، بافت خاک، ميزان منابع آب قابل دسترس، نوع محصول و تناوب زراعي، تراکم خاک و عمق آب زيرزميني بستگي دارد.
به منظور انتخاب مناسب‌ترين روش خاک‌ورزي در هر منطقه بايد روشهاي مختلف خاک ورزي حفاظتي که هر يک نياز به ماشين‌ها و ادوات کشاورزي ويژه‌اي دارند به همراه روش خاک ‌ورزي مرسوم هر منطقه اجرايي شند و مورد ارزيابي و مقايسه قرار گيرند.

 به دليل استفاده از روشهاي خاک‌ورزي حفاظتي ماشين‌هاي خاک‌ورزي مختلفي از قبيل انواع خطي کارهاي بي‌خاک‌ورزي، انواع ديسک، انواع گاو‌آهن قلمي(چیزل) و پنجه غازي، چيزل پکر و بعضي از انواع کمبينات‌ها در هر يک از انواع خاک ورزی حفاظتی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزاياي خاكورزي حفاظتي نسبت به خاكورزي سنتي :
 1. افزایش جذب و نگهداري رطوبت خاك 2. افزايش مقدار مواد آلي و حاصلخیزی خاك  3. کاهش دمای سطح خاک و کاهش تبخیر 4.  افزايش حفاظت از سطح خاك با استفاده از بقاياي محصولات 5.  كاهش هزينه ها در واحد سطح 6. کاهش تراکم خاک از طریق کاهش عبور و مرور ادوات.

امتیاز : نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

تاریخ : شنبه | نظرات () بازدید : 844
نویسنده : وحید حاجیلو |

به نام خدا

در اثر عکس العمل بافت کامبیوم گیاهی در مقابل استرس های بیماری زا مانند قارچ ها و باکتری ها و یا عوامل آب و هوایی حالت انهدام و اضمحلال بافت پوست در گیاهان چوبی بوجود می آید که شانکر گفته می شود ولی به طور عمومی به نکروزهای عمیق روی پوست گیاهان چوبی و علفی شانکر اطلاق می شود (شانکر حاصل از آندوتیا پارازیتیکا روی درخت جنگلی بلوط). شانکرها معمولاً بوسیله ی یک هاله ی چوب پنبه ای محدود می شوند. شانکرها بیشتر بوسیله ی عوامل بیماری زایی مانند قارچ ها، باکتری ها و عوامل آب و هوایی بوجود می آیند. شانکرها اغلب موارد به صورت زخمهایی با شکاف های مرکزی که بوسیله ی بافت التیام یافته احاطه شده اند بروز می کنند و اغلب منتهی به انهدام بافت های پوستی فلوئمی و کامبیوم گیاه می شوند.

 

امتیاز : نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

تاریخ : دوشنبه | نظرات () بازدید : 418
نویسنده : وحید حاجیلو |

In the name of God

interchange: give and receive; exchange

مبادله ، پرداخت و دریافت

biochemical: relating to the chemistry of living organisms

با شیمی موجودات زنده ارتباط دارد

smog: mixture of smoke and fog

اختلاط دود و مه

امتیاز : نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

تاریخ : جمعه | نظرات () بازدید : 280

ویژگی های رطوبتی ناحیه ی کوهپایه ی داخلی تاریخ : شنبه 04 مرداد 1393
مجهول کردن افعال کمکی در انگلیسی تاریخ : چهارشنبه 11 تیر 1393
Relative pronouns تاریخ : سه شنبه 10 تیر 1393
Passives تاریخ : سه شنبه 10 تیر 1393
breeder تاریخ : دوشنبه 25 فروردین 1393
سیر و درمان مسمومیت تاریخ : پنجشنبه 14 فروردین 1393
ذرت خوشه ای - رطوبت تاریخ : پنجشنبه 12 دی 1392
طرح آزمایشات کشاورزی تاریخ : دوشنبه 09 دی 1392
طرح مقدماتی تاریخ : دوشنبه 09 دی 1392
اکولوژی برنج تاریخ : دوشنبه 02 دی 1392
چیزل تاریخ : یکشنبه 14 مهر 1392


مهندسین زراعت و اصلاح نباتات 90 بوعلی
firefox
opera
google chrome
safari